09:00
|
Main session 04/09/23
(until 17:15)
(ROOM S8)
|
09:00
|
Technology Readiness Level
- Mr
Franco Scolari
(Polo tecnologico Alto Adriatico)
(ROOM S8)
|
10:30
|
--- Break ---
|
11:00
|
Lean production (BUSINESS CASE)
- Mr
Marco Olivotto
(LEF)
(ROOM S8)
|
12:30
|
--- Lunch ---
|
13:30
|
Digital Transformation Journey
- Mr
Andrea Fornasier
(Polo tecnologico Alto Adriatico)
(ROOM S8)
|
15:00
|
--- Indipendent study and networking ---
|
|
08:00
|
main session 05/09/23
(until 17:15)
(ROOM S8)
|
09:00
|
Data Modeling: From Relational Databases to Big Data_first part
- Prof.
Andrea Brunello
(University of Udine)
(ROOM S8)
|
10:30
|
--- Break ---
|
11:00
|
Data Modeling: From Relational Databases to Big Data _second part
- Mr
Andrea Brunello
(University of Udine)
(ROOM S8)
|
12:30
|
--- Lunch ---
|
13:30
|
Introduction to Industrial Cybersecurity
- Prof.
Miguel A. Prada
(University of Leon)
(ROOM S8)
|
15:00
|
--- Independent study and networking ---
|
|
09:00
|
main session 06/09/23
(until 17:15)
(ROOM S8)
|
09:00
|
Digital marketing (BUSINESS CASE)
- Mr
Cristian Fiorot
(ALEA PRO)
(ROOM S8)
|
10:30
|
--- Break ---
|
11:00
|
Collaborative robotics
- Prof.
Lorenzo Scalera
(University of Udine)
(ROOM S8)
|
12:30
|
--- Lunch ---
|
13:30
|
Introduction to Quantum Computing
- Mr
Egon Pavlica
(University of Nova Gorica)
(ROOM S8)
|
15:00
|
--- Independent study and networking ---
|
|
09:00
|
main session 07/09/23
(until 17:15)
(ROOM S8)
|
09:00
|
Nanomaterials - Introduction
- Prof.
Liliia Turovska
(Vasyl Stefanyk Precarpathian National University)
(ROOM S8)
|
10:30
|
--- Break ---
|
11:00
|
Nanomaterials: Magic of Carbon
- Prof.
Volodymyra Boichuk
(Vasyl Stefanyk Precarpathian National University)
(ROOM S8)
|
12:30
|
--- Lunch ---
|
13:30
|
Introduction to Deep Learning and Nanotechnology Applications
-
Saptashwa Bhattacharyya
(University of Nova Gorica)
(ROOM S8)
|
15:00
|
--- Independent study and networking ---
|
|
09:00
|
main session 08/09/23
(until 17:15)
(ROOM S8)
|
09:00
|
Business strategies in high-innovation potential areas
- Prof.
Valentyna Yakubiv
(Vasyl Stefanyk Precarpathian National University)
(ROOM S8)
|
10:30
|
--- Break ---
|
11:00
|
Digital interpretation of cultural heritage
- Prof.
Matevž Straus
(Arctur d.o.o)
(S8)
|
11:45
|
A case study of the application of Tourism 4.0 technology in Odesa, Ukraine
- Prof.
Paul Goriup
(NGO Agricola)
(ROOM S8)
|
12:30
|
--- Lunch ---
|
13:30
|
Entrepreneurship and startup management
- Prof.
Giancarlo Lauto
(University of Udine)
(ROOM S8)
|
15:45
|
--- Independent study and networking ---
|
|
09:00
|
main session 09/09/23
(until 17:00)
(ROOM S8)
|
09:00
|
Innovation as a managerial challenge
- Prof.
Raffaella Tabacco
(University of Udine)
(ROOM S8)
|
11:15
|
--- break ---
|
11:30
|
Innovation on the field - real cases
- Mr
SImon Mokorel
(RRA North Primorska)
(ROOM S8)
|
13:00
|
--- Lunch ---
|
14:00
|
--- Independent study and networking ---
|
|